Szkoła Radości Św. Urszuli

24 kwietnia 2013 r.

"Jak pod działaniem promieni słonecznych rozwijają się kwiaty, dojrzewają owoce, tak w duszy pogodnej, słonecznej rozwija się cudny kwiat świętości, a sam uśmiech rozprasza chmury nagromadzone w duszy, przemawia do drugiego człowieka bez słów"

(Św. Urszula Ledóchowska)

W naszej parafii powstała inicjatywa założenia Koła Przyjaciół Św. Urszuli. Mając – tak wspaniałą Patronkę – kobietę, zakonnicę, założycielkę nowego Zgromadzenia, pedagoga, Polkę – Patriotkę i Europejkę oraz przede wszystkim Świętą – postanowiliśmy poznać bardziej Jej osobę, dzieło i pisma, zaczerpnąć trochę życiowych rad z Jej przebogatej duchowości. I dlatego w środę 24 kwietnia odbyło się pierwsze spotkanie tzw. "założycielskie" Koła Przyjaciół.

Było nas na razie 9 osób i pochyliliśmy się – po radosnym zapoznaniu i zawiązaniu wspólnoty – nad sylwetką Św. Urszuli, nad ciekawszymi wydarzeniami z Jej życia, gdzie jasno można zobaczyć, że Matka Ledóchowska była "pionkiem na Bożej szachownicy życia" i w niełatwych wydarzeniach z ufnością wiele razy powtarzała: Jak Bóg chce.

I już na pierwszym spotkaniu, ktoś zaproponował, abyśmy nazywali się: Szkoła Radości Św. Urszuli, co zostało zaakceptowane jednogłośnie.

Spotkania mają odbywać się raz w miesiącu, rozpoczynają się modlitwą – tekstami ułożonymi przez Świętą Urszulę i za Jej wstawiennictwem. Następnie zgłębiamy - na podstawie Jej pism, rad, medytacji – wybrany temat, dzielimy się refleksjami z życia.

I tak np. w maju zapraszamy w II piątek, tj. 10 maja po nabożeństwie majowym do Sali nr 5 w spichlerzu. Pochylimy się nad tym, jak czcimy Maryję i zobaczymy, jak to robiła Patronka naszej parafii.

Może nam pokaże, jak zawierzyć Swoje życie Najlepszej z Matek...

Zapraszamy serdecznie sympatyków i przyjaciół, nowe osoby, chętne, by "podglądać" Świętych, aby zaprzyjaźnić się z nami.

W czerwcu nasze spotkanie będzie w II piątek i pochylimy się nad tematyką, dotyczącą Serca Jezusowego.

W dalszej perspektywie przewidziana jest pielgrzymka do Źródła tj. do Pniew, gdzie jest złożone w Sarkofagu ciało Św. Urszuli.

Szczęść Boże – nieśmy sobie nawzajem uśmiech

s. Małgorzata Serafinko – urszulanka SJK

 

 

10 maja 2013 r.

 

FORMACJA MODLITEWNA -
„SZKOŁA RADOŚCI ŚW. URSZULI”
BOGU –
NA WIECZNĄ CHWAŁĘ!
URSZULI LEDÓCHOWSKIEJ –
W DARZE!
LUDZIOM –
NA DROGĘ ŻYCIA!
SOBIE –
NA SPEŁNIENIE!

 

św. URSZULA LEDÓCHOWSKA – przewodnik duchowy

s. Małgorzata Serafinko urszulanka SJK – moderator
od maja 2013 r. do czerwca 2020 r.

s. Renata Radosz urszulanka SJK – moderator
od września 2020 r. do czerwca 2022 r.

s. Krystyna Marek urszulanka SJK – moderator
od września 2022 r.


Chcesz żyć Słowem Bożym lub charyzmatem świętej Urszuli, wstąp na stronę www.urszulanki.pl, a pożywisz się "kromką słowa na niedziele".

 

"Mam być apostołką, i mogę nią być – przez pracę, przez miłość bliźniego, przez dobroć, przez pogodę ducha. To jest to prawdziwe apostolstwo, które czasem więcej działa aniżeli słowa. Niech więc i w moim sercu goreje ten święty ogień gorliwości o zbawienie dusz".

św. Urszula Ledóchowska

 

 


 

Ten, kto kocha Boga, pomaga drugiemu.

Rodzinny Dom Dziecka im. Serca Jezusowego, prowadzony niestrudzenie od wielu lat na terenie naszej parafii przez Zgromadzenie Sióstr Służebnic Wynagrodzicielek NSJ, który mieści się przy ulicy Judyma 47 potrzebuje Twojego wsparcia.

Bank Pekao S.A. V O/Lublin 46 1240 1503 1111 0000 1753 2619

 


DOM Zakonny Zgromadzenia Sióstr Urszulanek SJK, bliższy naszej Wspólnocie posiada konto przeznaczone wyłącznie na działalność misyjną w Polsce i różnych krajach na świecie. Możesz przekazać "cegiełkę" na ten zbożny cel lub wesprzeć modlitwą umocnienie w czynieniu dobra.

PKO BANK POLSKI 48 1020 4027 0000 1502 0417 3910
Tytułem: darowizna na …..kraj……


 

Mleko terapeutyczne to często jedyny posiłek dzieci żyjącego w trudnych warunkach, w większości na wysypiskach śmieci. Siostry, Urszulanki SJK opiekują się tymi dziećmi. Włącz się i Ty do akcji pomocy dzieciom na Filipinach fundując mleko w proszku.

1 kg mleka to tylko 20 zł

BNP PARIBAS
92 1600 1374 1846 1176 6000 0005
Tytułem:
Rzeka mleka

 


Zapraszamy do wspólnej modlitwy, poznawania życia i duchowości św. Urszuli Ledóchowskiej patronki naszej parafii w drugi piątek każdego miesiąca po Mszy św. o godz. 18:00 (oprócz wakacji).

 

Szczęść Boże - nieśmy sobie nawzajem uśmiech

 

 

"Dobiegliśmy" do roku 2023

By uczcić 10-lecie istnienia wspólnoty, za propozycją siostry Krystyny udaliśmy się do sanktuarium Matki Bożej Kębelskiej do Wąwolnicy.

W tak wyjątkowym miejscu odbyła się Eucharystia sprawowana przez naszych księży: ks. proboszcza Dariusza i ks. Antoniego. Ksiądz Antoni w homilii zachęcił by na wzór św. Urszuli uczyć się żyć nie tylko dla Boga, ale i dla ludzi bez względu na wyznanie z pogodą ducha i dobrocią. Nie przypadkowo nazwaliśmy się „Szkołą”. Chcemy uczyć się optymizmu w codziennym życiu poprzez naśladowanie Świętej.

Duchowo zaś towarzyszyły nam w jubileuszu obydwie siostry urszulanki, opiekunki z poprzednich lat.

Po Mszy świętej udaliśmy na spotkanie do domu zakonnego sióstr kapucynek NSJ w Mareczkach k. Wąwolnicy. Siostry przyjęły nas życzliwie pokazując nam efekty budowy domu dla dzieci.

Tu wysłuchaliśmy mini koncertu w wykonaniu Pani Tamary, Ukrainki, na instrumencie zwanym bandurą, typowym dla kultury jej ojczyzny. W przerwie Pani Tamara opowiadała nam o sytuacji jej rodziny i znajomych przebywających na terenie walk na Ukrainie.

Przy herbatce i bigosie oraz smakowitych słodyczach przygrywała nam na pianinie Pani Wiktoria - organistka. Śpiewaliśmy i wspominaliśmy mijające lata.

Inspirując się duchowym charyzmatem św. Patronki nie byliśmy obojętni - dołożyliśmy małą „cegiełkę” na dalszą rozbudowę „Domu dla Dzieciaków”.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o budowie i działalności „Domu Dla Dzieciaków” i dzieciach tam już mieszkających wejdź na stronę www.kapucynkinsj.pl.

Szczęść Boże - nieśmy sobie nawzajem uśmiech

Czytania na dziś Poznaj, do czego powołuje Cię Bóg