Zakon Rycerzy Kolumba to organizacja, która została założona i zalegalizowana 29 marca 1882 r. w Stanach Zjednoczonych. Jest to katolicka, bratnia, wspólnota wzajemnej pomocy mężczyzn, którzy poprzez miłosierdzie oraz przykład własnego życia służą dzisiaj wszystkim, jako świadkowie ewangelicznej Dobrej Nowiny.
Powstanie Zakonu zainicjował bł. ks. Michael J. McGivney, który będąc świadomym poważnych problemów z jakimi borykali się zarówno katolicy, jak i Kościół na terenie Ameryki Północnej w drugiej połowie XIX wieku: anty-katolicyzm, uprzedzenia etniczne, niesprawiedliwe zatrudnienie, brak ustalonej pozycji społecznej oraz częsta utrata jedynego żywiciela rodziny, opracował koncepcję świeckiego zakonu katolickich mężczyzn, którzy połączyliby swoje wysiłki w celu:
Rycerze Kolumba służą przy parafiach, gdzie zakładają tzw. „Rady”. Są to lokalne wspólnoty, których celem jest wspólna formacja duchowa, służba Kościołowi i niesienie pomocy potrzebującym. W Polsce Rycerze Kolumba rozpoczęli swoją działalność w 2006 r. Dużą zasługę w tym miał św. Jan Paweł II, który podczas Światowych Dni Młodzieży w Kanadzie w 2002 r. obserwując zaangażowanie tamtejszych Rycerzy, spotkał się z ówczesnym Najwyższym Rycerzem Carlem Andersonem i zwrócił się do niego o pomoc w utworzeniu odpowiednich Rad w Polsce.
Przy parafii pw. św. Urszuli Ledóchowskiej wspólnota Rycerzy Kolumba powstała 22 października 2021 r. Stanowi ją obecnie 15 osób. Dołączyć do niej może każdy mężczyzna, który:
Wymóg bycia praktykującym katolikiem oznacza, że dany mężczyzna:
Naszą misją jest służba Kościołowi. Realizujemy ją poprzez cztery główne obszary działalności:
W swojej działalności Zakon kieruje się czteroma doktrynami:
Obecnie do Rycerzy Kolumba należy około 2 milionów mężczyzn na całym świecie. Jeżeli pragniesz dołączyć do naszej formacji lub chcesz dowiedzieć się więcej o nas i o naszej działalności, zapraszamy na nasze spotkania, które odbywają się w spichlerzu, w każdy pierwszy piątek miesiąca po mszy św. wieczornej.
Uroczystość Zesłania Ducha Świętego (Dz 2, 1-11) Kiedy nadszedł dzień Pięćdziesiątnicy, znajdowali się wszyscy razem na tym samym miejscu. Nagle dał się słyszeć z nieba szum, jakby uderzenie gwałtownego wichru, i napełnił cały dom, w którym przebywali. Ukazały się im też jakby języki ognia, które się rozdzielały, i na każdym z nich spoczął jeden. I wszyscy [...]