Powszechnym zwyczajem w naszym kraju jest otaczanie zmarłych wielkim szacunkiem. Wyrażane jest to chociażby poprzez troskę o ich groby, na których stawiane są piękne kamienne pomniki, kwiaty, którymi je przyozdabiamy, wyrażające naszą miłość i znicze jako symbol pamięci. Do tych materialnych sposobów uczczenia zmarłych dokładamy jeszcze, a raczej przede wszystkim, aspekt duchowy: Msze św. sprawowane w intencji zmarłych w rocznicę ich urodzin, śmierci czy z okazji imienin, modlitwa indywidualna czy w okresie listopada modlitwa wypominkowa. To właśnie listopad od wielu lat w tradycji polskiej kojarzony jest ze szczególnym szturmem modlitewnym w intencji bliskich zmarłych. To miesiąc naszej solidarności z duszami pokutującymi w czyśćcu i wyraz miłości do nich.
W Katechizmie Kościoła Katolickiego można przeczytać o trzech stanach w Kościele: "Dopóki Pan nie przyjdzie w majestacie swoim, a wraz z Nim wszyscy aniołowie, dopóki po zniszczeniu śmierci wszystko nie zostanie mu poddane, jedni spośród Jego uczniów pielgrzymują na ziemi, inni, dokonawszy żywota, poddają się oczyszczeniu, jeszcze inni zażywają chwały, widząc <wyraźnie samego Boga troistego i jedynego, jako jest
Czyściec to stan, w jakim znajdują się dusze, które odeszły z tego świata w takim stanie grzeszności, który nie pozwala im na pełne zjednoczenie z Bogiem w niebie. Największą karą dla duszy czyśćcowej jest tymczasowa rozłąka z Bogiem. Dusze tych, którzy odeszli z tego świata, nie są w stanie same sobie pomóc, ale my pamiętając o nich i modląc się za nich możemy skrócić im okres pokuty w czyśćcu i przyspieszyć ich zjednoczenie się z Bogiem w niebie. Dlatego modlitwa za zmarłych jest bardzo ważna, jest jednym z uczynków miłosierdzia i wyrazem naszej pamięci o nich.
W naszym kościele począwszy od 3 listopada każdego dnia przez cały miesiąc będziemy modlić się w intencji naszych bliskich zmarłych polecanych w wypominkach, zgodnie z poniższym harmonogramem:
Modlitwę zaczynamy codziennie różańcem o 17:15, potem sprawowana jest Msza św. w intencji zmarłych polecanych w danym dniu.
Pamiętajmy, by pomagać zmarłym zawsze, nie tylko bezpośrednio po śmierci. Ważny jest każdy czyn: modlitwa, post, jałmużna, umartwienia, a najbardziej ofiara Mszy św.
Módlmy się za naszych zmarłych, aby oprócz zewnętrznych wyrazów miłości i pamięci, otrzymali od nas to, co im najbardziej jest potrzebne.