Kościół Domowy – Ruch światło-życie

Członkowie najmłodszego Kręgu w naszej parafii.

Czym jest Domowy Kościół?

Domowy Kościół jest małżeńsko-rodzinnym  ruchem świeckich w Kościele, działającym w ramach Ruchu Światło-Życie, który jest jednym z nurtów posoborowej odnowy Kościoła w Polsce. Domowy Kościół łączy w sobie charyzmaty Ruchu Światło-Życie i międzynarodowego ruchu małżeństw katolickich Equipes Notre-Dame (END), tworząc właściwą dla siebie drogę, zwaną charyzmatem Domowego Kościoła.
Domowy Kościół, jako propozycja formacyjna dla małżeństw w ramach Ruchu Światło-Życie, powstał z inicjatywy jego Założyciela, Sługi Bożego Ks. Franciszka Blachnickiego (1921-1987). W rozwoju DK ściśle współpracowała z Założycielem siostra Jadwiga Skudro RSCJ.

Jak wygląda formacja?

Domowy Kościół zwraca szczególną uwagę na duchowość małżeńską, czyli dążenie do bycia bliżej Boga w jedności ze współmałżonkiem. Chce on pomóc małżonkom trwającym w związku sakramentalnym w budowaniu między nimi prawdziwej jedności małżeńskiej, która stwarza najlepsze warunki do dobrego wychowania dzieci w duchu chrześcijańskim.

Budowaniu jedności w małżeństwie i rodzinie służą następujące elementy formacyjne - zobowiązania (dary):

  • codzienna modlitwa osobista (Namiot Spotkania),
  • regularne spotkanie ze słowem Bożym,
  • codzienna modlitwa małżeńska,
  • codzienna modlitwa rodzinna,
  • comiesięczny dialog małżeński,
  • reguła życia (systematyczna praca nad sobą),
  • uczestnictwo, przynajmniej raz w roku, w rekolekcjach formacyjnych.

Małżonkowie dzięki zobowiązaniom mają większą szansę na budowanie miłości zdrowej, wolnej od głębokich zranień, wspierającej współmałżonka w jego dojrzewaniu na płaszczyźnie ludzkiej i duchowej. Natomiast ich dzieci wychowywane w klimacie świadomej wspólnoty chrześcijańskiej, w sposób naturalny wzrastają w wierze, ucząc się Boga przez wspólną modlitwę rodzinną i lekturę Słowa Bożego..

Dla kogo jest Domowy Kościół?

DK tworzą małżeństwa sakramentalne w różnym wieku, i o różnym stażu małżeńskim. Jest to miejsce zarówno dla ,,świeżo upieczonych” małżonków, jak i dla małżeństw, które np. mają już dorosłe dzieci. Małżeństwa tworzą tzw. Kręgi. Jeden krąg tworzy 4-7 małżeństw, które raz w miesiącu gromadzą się na spotkaniu w imię Chrystusa - dla Niego i z miłości do Niego, aby Go wspólnie odnajdywać i trwać przy Nim w swoim życiu codziennym. Spotkanie odbywa się raz w mieszkaniach poszczególnych małżeństw . Jego istotnym punktem jest dzielenie się realizacją zobowiązań, które decydują o rozwoju duchowym poszczególnych małżeństw, jak i całego kręgu. W naszej parafii obecnie w Domowym Kościele formuje się kilkadziesiąt par małżeńskich, które tworzą, pięć takich kręgów.


Serdecznie zapraszamy wszystkie Małżeństwa z naszej parafii  do formacji w Domowym Kościele.

Można nas spotkać w ostatnią Niedzielę każdego miesiąca, o godz. 9.00, kiedy to gromadzimy się na Mszy św. w naszej intencji, a następnie udajemy się na Agape (uroczyste spotkanie całej wspólnoty) do Domu Parafialnego.

 

Wszelkie informacje nt. spotkań oraz możliwości włączenia się do Domowego Kościoła można uzyskać u naszego duchowego opiekuna ks. Sylwestra Wanickiego.


 

 

Czytanie na dziś Poznaj, do czego powołuje Cię Bóg

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego (Dz 2, 1-11) Kiedy nadszedł dzień Pięćdziesiątnicy, znajdowali się wszyscy razem na tym samym miejscu. Nagle dał się słyszeć z nieba szum, jakby uderzenie gwałtownego wichru, i napełnił cały dom, w którym przebywali. Ukazały się im też jakby języki ognia, które się rozdzielały, i na każdym z nich spoczął jeden. I wszyscy [...]

Czytaj dalej